Apnea Weekend 2009

13.07.2009 17:16

Freediving víkend Barbora - Apnea Weekend 2009

12.-14.6.2009

Po úspěšném soustředění v teplých mořských vodách Chorvatska, přišly na řadu i studené domácí vody. Konkrétně zatopená zbytková jáma po těžbě hnědého uhlí - jezero Barbora u Teplic. Nyní slouží jako výcvikové středisko pro potápěče s velice kvalitním zázemím (ubytování, sprchy, kuchyňka atd.)

Akce s názvem Apnea Weekend 2009, jejíž první ročník proběhl v minulém roce, byla pod taktovkou pražského top týmu apneaman.cz, který se zdá býti slibně vypadající, hybnou silou českého (slovenského) freedivingu. Na akci se sjeli freediveři z mnoha koutů ČR a vedle známých tváří, nechybějících snad na žádné akci (FEB) i mnoho tváří neznámých. Za náš tým (KVFree) se zůčastnili Hynek, Vašek, Ruda, skoro-zapomenutý člen Milan a do výšin stoupající hvězda, dvounásobný mistr republiky a přeběhlík v jedné osobě Martin "šampión" Petrisko.

Po pátečním příjezdu, zabydlení se, překontrolování výbavy, obhlédnutí lokality a sledování divadelního předstvení "Šampión staví stan.... v dešti a větru", bylo konstatováno, že díky dešti a celkově nevlídnému počasí nemá smysl do vody jít a že je nedaleko hospoda, čímž bylo o plánu na páteční pozdní odpoledne rozhodnuto. (tedy vyjma chrtů z apneaman.cz, jenž pod neúprosným vedením kouče trénovat museli :) )

V sobotu však vedoucí akce Martin Zajac neponechal nic náhodě a objednal nádherné slunečné počasí. Po hromadném či individuálím (či žádném) rozcvičování a vyplýtvání snad veškeré teplé vody ve sprchách kvůli navlečení do freediverských gum se jednotlivé skupiny freediverů odebrali k vodě. 

Při dopoledních ponorech jsme se rozhodli prozkoumat atrakce (velice dobře označené bójemi), které Barbora nabízí - keson, plošiny v 5m, 12m a 22m a potopeného Wartburga. Hned na první plošině (5m) jsme potkali krásně vyplacatěné dva veliké candáty a dva okouny, vyhřívající se na sluníčku. Moc pěkná podívaná. Na dalších atrakcích následovalo blbnutí s podplouváním plošin, proplouváním warťase atd. Viditelnost byla krásná cca 7 až 10m, skoro bych řekl, že byla i lepší než na Istrii kde jsme byli v květnu.Po obědě a důkladném odpočinku. Následoval trénink hloubek a vyrovnávání tlaku a nových monoploutví. Já jsem si dal standardně 31m což už by také po těch letech tvrdého tréninku mohlo být víc, ale na druhou stranu je pro mne lano 40m zatím dostačující a nějaký čas ještě asi bude. Milan zkoušel novou monoploutev a těsně atakoval hranici -20ti metrů, Hynek po nedávné velice krvavé plicní zkušenosti piloval techniku do 40m hloubky a Ruda se po pár hlubších ponorech kochal okolím a dělal safetyho.

Celkem by se dalo shrnout potápění jako velice pěkné a vydařené. Coby lokalita mne Barbora velice nadchla. Večer pak následovalo grilování opékání a volná zábava. Akce byla celkové velmi vydařená a doufám, že si jí zase někdy brzo zopakujeme.


Po diskuzi s Martinem Zajacem by na příštím ročníku Apnea Weekendu 2010 by nemělo chybět:

- sled na hloubce pro vyzkoušení "bezpracného" sestupu do hloubky
- semináře o freedivingu
- otevřená diskuze s reprezentanty ČR/SR
- soutěž v jedné disciplíně (CNF/CWT/FIM) s kompletním zajištením
- soutěž o nejhezčí video/foto z akce
 

Vašek

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.