Mistrovství ČR ve freedivingu Ostrava 7.6.2008

11.06.2008 17:44

...aneb pohádka o tom, jak malý klub zčeřil velkou hladinu :-)

Po soustředění, které proběhlo v květnu v Chorvatsku přišla pro náš klub opravdová výzva v podobě mistrovství republiky. V týmu jsem se dohodli, že vyrazíme ve složení Vašek, Hynek, Martin a Vlado. Závodit měli Vlado a Martin. Vladovi to nakonec nevyšlo v práci a tak jsme naší, standartně nejkrásnější účastí poctili Ostravu jen ve třech.

6.6.2008 warm up day
Přibližně dva dny před odjezdem jsem zjistil, že mám na autě přes půl roku propadlou technickou. No nedalo se nic dělat. Jako jediný mám větší auto, které přežije takovou cestu a tak jsem si řekl, že když se to nepodělalo půl roku, tak tři dny se to už nepos.. to vydrží a objednal se do servisu až na následující týden. Oproti původnímu plánu, kdy jsme z Varů chtěli vyjet do půl druhé, ale díky náročné práci státního zaměstnance jsme vyrazili bohužel až těsně před čtvrtou. Se stavem vozu jsem tým seznámil přibližně po půl hodině jízdy, za což se jsem obdržel pochvalu ve smyslu hrubé nezodpovědnosti. Nedalo se nic dělat, takže jsme pouze zbystřili smysly při sledování policejních hlídek. Přestože cesta do Ostravy celkem utekla, původní plán navštívit tentýž večer bazén a seznámit se s atypickým dnem díky našemu pozdnímu příjezdu odpadl. Ubytování nám poskytl Morfeus (čímž mu za to ješte jednou moc děkujeme!) kousek za Ostravou ve Frýdku-Místku. Půl hodiny po nás jěstě přijela slovenská reprezentace v silném složení (což jsme měli poznat o den později na Stodolní - tímto vás kluci slovenští zdravíme. :-) )

7.7.2008 - Závodní den
Vstávali jsme poměrně brzo (pro mě příšerně brzo) Martin standartně nemohl dospat tak mě vyhrábl společně s Hynkem z pelechu, proběhla krátká snídaně popřálo se štěstí slovenské výpravě a už se frčelo do bazénu kde od sedmi do devíti měla probíhat registrace závodníků. Výběr čísla slečna-registrátorka nechala na Martinovi, čímž nevědomky celý závod rozhodla, ale nepředbíhejme. Po spatření bazénu jsme jen nevěřícně kroutili hlavou - tak atypický bazén jako v Ostravě jsme ještě neviděli. No, nedalo se dělat nic jiného než se přizpůsobit, stejné podmínky mají přeci všichni.

Po krátkém úvodu a uvítání byla určená první disciplína - statická apnea - a stanoveny časy startů jednotlivých závodníků. Hynek s Martinem okamžitě spočítali plán přípravy na tuto disciplínu a Martin šel relaxovat. Já s Hynek jsme šli také relaxovat ... jak jinak než na pivo. :-) Po samotné přípravě byl Martin přesunut do závodní zóny, kde předvedl velice solidní výkon 6 minut a 10 sekund s nejčistším vynořením a surface protokolem. Řada soupeřů i pořadatelů zpozorněla. Sice je Ostrava zvyklá i na výkony přes sedm minut, ale kde ty loňské sněhy jsou... Martin se umístil na skvělém průběžném 3tím místě, kde ztrácel 2,6 bodu na vedoucího šampióna Petra Valu.

Po malém obědě už Hynek začal plánovat přípravu na Martinovu dynamickou apneu. Martin si šel mezitím zvykat na bazén a relaxovat. Po rozplavání byl Martin v daný čas připraven na výkon, který - troufám si říci - nikdo nečekal, a který posléze vyvolal vlnu potlesku. Výkonem 183m s absolutně čistým vynořením a provedením surface protokolu se nejenže posunul na průběžné první místo, ale zároveň překonal doavadní národní rekord Martina Štěpánka.

 

Ve hře však zůstal ještě Petr Vala, který by musel pro své první místo zaplavat 175+m, což by pro tohoto skvělého závodníka neměl být problém. Zde však zahrál roli výše zmíněný atypický bazén díky němuž Petr několikrát prořízl hladinu, za což byl podle platných AIDA pravidel dosti výrazně penaltizován, čímž klesl na 4té bramborové místo. Nicméně svým výkonem 180m potvrdil své kvality a místo v reprezentaci České republiky na nadcházejícím mistrovství světa týmů. Po poviné pauze na podání protestů následovalo vyhlášení výsledků...

Martin Petrisko se úmístil na 1. místě a stal se mistrem České republiky pro rok 2008 a držitelem národního rekordu v dynamické apnee.

Po večeři samozřejmě následovala bujará oslava a zhodnocení akce na známé ulici Stodolní, kde padaly taktéž rekordy a kde slovenská výprava v čele s milovníkem Romeem ukázala, že s nima musí člověk do budoucna počítat. Ale to už je milé děti jiný příběh...  :-)

 

*Video z dynamické apney Martina přineseme co nejdříve

Zpět

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.